Ladna byla pogoda w ten ostatni weekend: slonce, lekki mroz -11, niewysoka wilgotnosc. Czym nie powod pojsc do miasta na zdjecia? Dawno juz tego nie robilem i po rozpoczeciu zostalem zaskoczony mala iloscia ludzi na ulicach. Niedziela, centrum, godzina 16, a same samochody smigaja... Pieszych - mizer. Zimno? Byc moze... Przez pare godzin napstrykalem blisko tysiac zdjec, z ktorych tylko 36 Wam dzis pokaze :) Wiec, tak aktualnie wyglada centrum Minska. Oferuje ta wirtualna wycieczke osobom niezdycydowanym na wyjazd do stolicy Bialorusi ;)

Zabudowa ulicy Pierwszego maja.Kawalek ulicy Kirowa.Budynek bylej biblioteki im. Lenina (zbudowana jeszcze przed wojna), po otwarciu nowej znanej biblioteki narodowej do budynku wjechala izba reprezentantow.Tez przedwojenny budynek - dom oficerow. Bawili sie tu i sowieci, i niemieccy faszysci. W budynku miesci sie basen (pierwszy w Minsku) oraz teatr armii bialoruskiej.Widok na rzeke Swislocz i park dla dzieci im. Gorkiego.Zaczety w budowie przed wojna budynek KC partii komunistycznej. Ciekawy fakt, ze podczas wojny budowa trwala nawet za niemiecka okupacja - faszysci mieli oko na ten budynek). Teraz tu pilnie strzezona prezydencja.Po prawej - dom kultury panstwowych zwiazkow zawodowych, po lewej - byly muzeum II wojny swiatowej. Jego dalejszy los nieznany - byc moze zburza.Centralna ulica Minska - prospekt Niepodleglosci.Budynki mieszkalne w centrum. W parterze sa wejscia do metra, ktore wydziubane pozniej - w latach 80-ch.Najstarszy z zachowanych teatrow Minska - im. Janki Kupaly.Ulica Karola Marksa. Latem w weekendy wolna od ruchu samochodow.Widok na katedre prawoslawna i nowozbudowany wiezowiec.Katedra katolicka. Po wojnie stracila wiezy i oblicze kosciola. Miescila sie tu szkola dzudo. Po rozpadzie ZRSR odnowiono i oddano katolikom.Byly klasztor katolicki. Teraz hotel.Odbudowany od zera hotel Europa. Chyba najdrozszy w Minsku.Budynek ratusza. Tez odbudowany od zera.

Prospekt Zwyciescow.

Odbudowany od zera budynek przypominajacy kosciol, ktory kiedys stal w tym samym miejscu - szkola filarmoniczna dla dzieci.Widok na Swislocz. Po lewej - hotel Bialorus, po prawej - bank Moskwa-Minsk.Prospekt Zwyciescow.

Trojeckie przedmiejscie i gmachy mieszklane z tylu.Byly klasztor katolicki, ktore wladze wciaz nie chca oddac wiernym. Teraz tu archiwum.Katedra pawoslawna (przed powstaniami 19 st. - katoliski kosciol).

Zbudowana od zera ul. Zybicka. Mulaz starowki.Mniej wiecej autentyczna starowka w tzw. gornym miescie.Budynek z "igla" i flaga na gmachu ministerstwa obrony.W tle - najobrzydliwszy budynek radzieckiej epoki, przypominajacy nagrobek. Jesli sie nie myle, miesci sie w nim prokuratura, albo cos w tym rodzaju.


Pomyslij 7 razy, zanim cos tu wpiszesz:
 
01.02.2014, 00:05 :: 62.244.145.19

jubus

Dodam, że podpinanie tej dziadowskiej Polski, pod "Europę", tylko dlatego, że jest w NATO i UE jest żałośnie śmieszne. We wszystkich rankingach jesteśmy na samym dnie, czasami jedynie Rumunia, Bułgaria są niżej. Zaliczanie więc Polski do "cywilizacji europejskiej", to nieporozumienie. Polsce bliżej do Turcji, Rosji, Argentyny niż do Czech chociażby, czy nawet Węgier lub Słowacji. Szczególnie to widać na drogach, gdzie ruska dzicz panuje i panować długo jeszcze będzie. "Kultura" jazdy polskich kierowców to druga Rosja lub Ukraina. Trzeci świat.
01.02.2014, 00:02 :: 62.244.145.19

jubus

Ja nie mam do kogo wracać bo jestem u siebie, tak jak moi biali przodkowie, od dziada, pradziada.
W kwestii "cywilizacji" nie chodziło mi o Bliski Wschód, a o szeroko pojętą Europę, nie mówiłem o Grecji a Krecie, które indoeuropejska nie była, ale można by ją "podciągnąć" pod Europę. Mezopotomia to już inna bajka, wcześniej, od Akkadu były przecie miasta-państwa, typu Ur, Uruk, Mohendzo Daro nad Indusem, Jerycho w Palestynie, itd.
Zresztą, świat wraca do tych czasów, kiedy nie państwa, ale własnie miasta, odgrywają największą rolę. Po części, także regiony. Dzisiaj nie ważne, czy to Polska czy Białoruś, te państwa, nie mają na świecie żadnego znaczenia, liczą się miasta, w mniejszym stopniu regionu. A Warszawa ma marginalne znaczenie, mniejsze od Pragi czy Moskwy lub Stambułu. O Kopenhadze czy Sztoholmie nie wspominając.
31.01.2014, 23:26 :: 213.158.216.208

Rosomack

@jubus, masz wiele racji pisząc o genezie cywilizacji poza jednym 'ale'... grecy też nie byli kolebką obecnej cywilizacji a Akkadowie, a później Babilończycy i Asyryjczycy...
pozdrawiam...:))) nie poddawaj się w boju, to tylko zabawa, pamiętasz???:)
31.01.2014, 15:51 :: 83.31.148.43

Zbych

@jubus - ruski agencie, czym obraziłem Prawosławnych, Muzułmanów czy Ateistów? I ostatnia uwaga towarzyszu jubus - kończ swoją ruską agitację i wracaj do kacapów i żyj tam długo i szczęśliwie.
31.01.2014, 09:06 :: 178.36.213.197

jubus

Zbychu, nie obrażaj ludzi, którzy są Polakami i wyznają prawosławie, lub tak jak ja, są ateistami. Jesteś typową, PRLowską, komunistyczną gnidą, sram na ciebie i wszystko co z tobą związane.
31.01.2014, 07:53 :: 83.31.148.43

Zbych

@jubus - ruski agencie, ZAPOMNIAŁEM DODAĆ, że wbrew Twojej ruskiej propagandzie Białoruś NIE IDZIE SWOJĄ DROGĄ a drogą kacapów, o czym KAŻDY ZDROWY CZŁOWIEK WIE. I NIE BIAŁORUŚ a lukaszenko.
30.01.2014, 22:59 :: 83.31.148.43

Zbych

@jubus - ruski agencie, cywilizacja łacińska to prawo rzymskie, pismo łacińskie, katolicyzm i protestantyzm. Cywilizacja wschodu to Bizancjum, prawosławie, cyrylica itp.
30.01.2014, 10:58 :: 77.255.231.66

jubus

To, że cyrylicą pisze Mongolia i Kazachstan, nic nie znaczy, wszak Bułgaria też ma cyrylicę. CYRYLICA POCHODZI Z ALFABETU GRECKIEGO. A GRECJA TO PODSTAWA CYWILIZACJI EUROPEJSKIEJ. Jakim debilem trzeba więc być, by mówić, że cyrylica nie jest europejska, chyba, trzeba się nauczyć poważnie historii.
Ale tak to jest jak się jest NIEMIECKIM AGENTEM. EURO-NAZIŚCI PLUJĄ NA GRECJĘ, WIĘC KAZDY KTO PLUJE NA GRECJĘ, TEN EURO-NAZISTA. Ja, wolę być Polakiem, białym człowiekim, Europejczykiem, przyjacielem WIELKIEGO, BRATNIEGO NARODU GRECKIEGO, który dał początek nie tylko cywilizacji europejskiej, ale przede wszystkim jej odłamowi ze Wschodu, z takimi elementami jak prawosławne chrześcijaństwo (spotykane także w Grecji, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Armenii, Syrii, Gruzji), pismo greckie, głagolica, cyrylica, itd.
A ty, Zbychu powinieneś wracać do swojej ojczyzny, tam gdzie twoi pobratymcy spod znaku swastyki i trupiej czaszki. Czyli na śmietnik historii.
30.01.2014, 10:51 :: 77.255.231.66

jubus

A cóż to takiego ta, "cywilizacja łacińska"?? Bo ja, z tego co się uczyłem, wiem, że cywilizacja EUROPEJSKA, POWSTAŁA NA KRECIE, w epoce minojskiej, wspaniałe cywilzacje istniały wówczas, także na Bałkanach, dzisiejszej Francji czy Hiszpanii, Turcji. Polska to cywilizacja EUROPEJSKA, BIAŁEGO CZŁOWIEKA, w skład której wchodzi, nie tylko Europa kontynentalna, ale także Kanada, USA, Argentyna, Brazylia, Kostaryka, Izrael, Australia, Nowa Zelandia, Rosja, Ukraina, Armenia, Gruzja, Urugwaj częściowo nawet i Chile lub inne państwa Ameryki Łacińskiej z dużym odsetkiem ludności europejskiej.
Trzeba być ograniczonym debilem by dzielić Europejczyków na tych, mieszkających w Europie czy Amerykach. Rosjanie to nie żadni Azjaci, wyglądają, jedzą i zachowują sie jak Amerykanie, Argentyńczycy czy Włosi.
Dlatego apeluje, aby Białoruś nie dała się ponieść tej żałosnej, unijnej propagandzie. UE TO ZAPRZECZENIE EUROPY!!!
30.01.2014, 00:49 :: 83.31.148.43

Zbych

@jubus - ruski agencie, informuję Ciebie, że Polska to cywilizacja łacińska i Polacy NIGDY nie pisali cyrylicą jako naród (kacapy próbowali nas zrusyfikować, ale się to im NIGDY nie udało). Cyrylica jest jednym z elementów rusyfikacji. Przypomnę jeszcze, że oprócz rosji, cyrylicą piszą też Kazachstan i Mongolia.
29.01.2014, 23:25 :: 86.57.199.61

twoserge

@jubus cyrylica zbliza jezyk bialoruski do rosyjskiego. A to niebezpiecznie. Dobry przyklad - kraje baltyckie - maja takie jezyki, ze nikt ich nie rozumie i obcych latwo wyodrebnic np. na forach w sieci, natomiast na bialoruskich stronach www czesto idzie trolling z Rosji, a Bialorusini nawet nie wiedza, ze ta komemtarze z innego panstwa. To tylko jeden punkt co do tego, ze ma byc wprowadzona lacina na Bialorusi. 100 lat temu jeszcze bylo pol na pol - mozna bylo pisac w kazdej wersji, i pisano bardziej na lacinie, ale rewolucja rosyjska posprzyjala wprowadzeniu obowiazkowej cyrylicy, pozniej Stalin i Chruszczow jeszcze bardziej wykastrowali jezyk bialoruski...
29.01.2014, 23:23 :: 213.146.53.117

jubus

Zresztą, co do samych zdjęc, to mi się właśnie podoba ten "wschodni" element. Cała masa ludzi, z Ameryki chociażby, traktuje taką architekturę, nieco toporną, jak egzotykę. Gadałem nawet ze Szwabem kiedyś, co mówił, że Polska, to się dopiero zaczyna od Wisły, na wschód, do Wisły to jest syf poniemiecki, mało interesujący. A największe wrażenie, na nim, wywarły....Przemyśl i Chełm. Może dlatego, że sam pochodził z Kolonii i codziennie musiał patrzeć na tą ohydną, szpiczastą katedrę, która, mi również się nie podoba.
Ktoś kiedyś pisał, że Mińsk jest paskudny, bo zbudowany, od podstaw w latach 40-ych i 50-ych, faktycznie, jako miasto jest brzydki, choć nie tak jak powojenna Warszawa (poza Pragą), ale jest sporo ciekawych klimatów, właśnie, jak te na zdjęciach. Ja lubię, tą toporną,"architekturę" sowiecką, to niezła wycieczka w czasie.
29.01.2014, 23:17 :: 213.146.53.117

jubus

Nie wiem czy takie kompletne zasapienie cyrylicy łacinką ma sens, bo patrząc na alfabet czeski czy słowacki i tyle liter, których nie ma w polskim czy nawet rozwiązania polskie, typu ż, rz, ś, cz, sz, ą, ę i problemy jakie mają z nimi obcokrajowcy, cyrylica, nawet białoruska wydaje się łatwa. Nie wiem w ogóle skąd pomysł, aby zmieniać alfabet, który jest tak prosty do nauki, to nie ormiański czy gruziński, nie arabski czy farsi lub urdu, o jaopńskich, chińskich (szczególnie tajwańskich) "krzaczka", mówiąc. Śmieszy mnie szczególnie, twierdzenie, że zmieniając cyrylicę na łacinkę, "zeuropeizuje" się kraj lub ludność. Turcja, Azerbejdżan, Wietnam, Indonezja, jakoś nie są przez to bardziej "europejskie/zachodnie". Bułgaria używa cyrylicy i przez to jest jedynym krajem w UE, używającym tego alfabetu, Serbia używa na przemian cyrylicy i łacinki, ale cyrylica jest symbolem, odmienności, od Chorwatów czy Bośniaków. Mi, by wcale nie przeszadzało, jakby polski był też zapisywany cyrylicą. Rzecz jasna, Zbych i jemu podobni debile, co uwazają się "europejczyków" choć maniery u nich eurazjatyckie czy wręcz afrykańskie, uznają to za symbol rusyfikacji.
Pamiętajmy, że Europa jako kontynent i "cywilizacja" się zwija, przyszłość należy do Ameryk i Azji. Co by złego, nie mówić o Łukaszence, o to widzi i podkreśla, chociażby podczas "wojaży" do Wenezueli czy Boliwii. Polska, wzorem, Białorusi, Węgier, Rumunii czy nawet krajów zachodnioeuropejskich, musi również postawić na Amerykę i Azję. Nieco "wschodnich" elementów w Polsce, wcale nie zaszkodzi, może tylko pomóc.
29.01.2014, 20:04 :: 86.57.199.61

twoserge

@jubus - rzeczywiscie, to lacina bialoruska. Ona istnieje i uzywa sie dla transliteracji nazw roznych obiektow. Osobiscie ja za totalne zastapienie cyrylicy przez lacine
29.01.2014, 20:01 :: 83.31.148.43

Zbych

@jubus - patrzysz przez ruskie okulary a nie przez polskie i europejskie.
29.01.2014, 15:16 :: 77.255.228.85

jubus

Zbychu, zajmij sie lepiej swoim własnym podwórkiem, germanizowanym od blisko 10 lat. Białoruś rozwija się swoją drogą i dobrze, to, że zmiany tam następuje, to normalne, tyle, że nie każdy ślepiec potrafi to zauwazyć. Tak to jest, jak na Wschód czy Południe patrzy się przez zachodnie, głównie niemieckie, okulary, a nie przez POLSKIE.
29.01.2014, 15:14 :: 77.255.228.85

jubus

Mi nie chodziło o żaden Velcom, tylko o napis ulicy, 13 zdjęcie od końca. Rakaujskaje predmiescie.
29.01.2014, 00:19 :: 84.13.137.255

Marcinescu

@twoserge

Dzięki za update
Dzięki za blog,wciąż w ulubionych
Pozdrawiam
28.01.2014, 21:34 :: 86.57.197.233

twoserge

@Marcinescu: dodaje tu
28.01.2014, 01:37 :: 164.126.231.110

Maciej

Dziękuję za aktualne zdjęcia Mińska. Ładnie się prezentuje stolica zimową porą, bardziej schludnie niż wiele naszych miast(przynajmniej centrum), tylko trochę za dużo reklam na budynkach i ulicach. Nie próbujcie nas pod tym względem ścigać:) w tym jesteśmy jednymi z najlepszych.
27.01.2014, 23:32 :: 92.26.133.242

Marcinescu

"Egzotycznie" ale zachęcająco.
W kolejnym odcinku dodaj krótki opis.
Pozdrawiam
27.01.2014, 22:52 :: 83.31.148.43

Zbych

No OK... Ale co DALEJ z tą Białorusią będzie ?!
27.01.2014, 18:23 :: 86.57.198.251

twoserge

jubus: velcom - to nazwa operatora sieci komorkowej, a nie przejawa goscinnosci:)))
27.01.2014, 17:31 :: 212.106.16.105

jubus

Ciekawy jest ten napis, po białorusku, ale także latynicą. Czyżby to specjalnie, na mistrzostwa hokejowe czy to już tak na stałe. W Chinach robią, podobnie, że zamiast "krzaczków" jest także łacinką, w pin-yin.
27.01.2014, 11:11 :: 46.170.121.131

buBBa

Maszkaronów architektonicznych sporo....no ale one zdarzają się wszędzie, nie tylko w Mińsku.
Wróć